News – motorsport

Tu kawałek, tam kawałek a u mnie wszystko, co najważniejsze na raz.
Czytasz i jesteś na bieżąco co w motorsporcie.


wec_tytul

Czemu lubię LeMans? 3 konkurujące ze sobą samochody i trzy inne technologie. 2 litrowa benzyna turbo z hybrydą, 4 litrowy turbo diesel i duże wolnossą 3,7 V6. Porsche – Audi – Toyota i wszystkie ścigają się razem. I to jak:


Porsche w 2015 wygrało wszystko LMP1 i GT
LeMans, LeMans Series indywidualnie i zespołowo. Najszybsi to Webber, Kiwi Brendon Hartley (on ma na serio imię Kivi??) i Timo Bernhard.
Co z 911. Manthey średnio raczej zadowolony. Udział w GT – jedynie 2 fabrycznych samochodów.
Porsche i Audi już testują nowe samochody. Pierwsi w Hiszpanii na torze Aragon… drudzy na Sebring w USA. Może warto zauważyć, że Porsche na teście przejechało… 6000 km.


Ford zbudował nowy samochód

W 2016 mamy nowy GT Team który wystartuje w serii PRO. Silnik Ford EcoBoost – ale to chyba nie ten 3 cylindrowiec z Focusa? Czy pobije rekord poprzednika Forda GT 40, który wygrywał w latach 1966 do 69?

Piękne promo:


MOTOGP

Król jest jeden…

Mistrzem Świata 2015 po raz drugi został Jorge Lorenzo. Valentino Rossi zajął 2 miejsce w 2015. Oglądałem go z Magdą jako młodego kolesia, a w tym roku stuka 37 lat!
Wiktor kibicował mu cały sezon w drodze do 10 tytułu Mistrza Świata. Nie udało się — zabrakło 5 punktów. Nie traci jednak nadziei na walkę w tym sezonie. Na 2016 pozostaje oczywiście w teamie Yamahy.

Valentino - Laguna Seca. Czego on tam szuka
Valentino – Laguna Seca. Czego on tam szuka

Pytany o wiek, czy 37 lat to nie za dużo odpowiada: „Jeżeli popatrzymy na budowe i możliwości 36 latka to niczym nie różni się od 37 latka. Nie martwię się!”

Za co go kocham. M.in za takie “numery”:


Ducati nie wygrało wyścigu od 2010.

 Casey Stoner Ducati Marlboro Team
Casey Stoner Ducati Marlboro Team

Casey Stoner pomaga dopracować nowe Ducati na sezon 2016. Nie ma potwierdzonych planów na 2016. Nie wyklucza dzikiej karty – pojedynczych startów dla Ducati.

Woli być jednak w świadku MotoGP z boku, pomagać – priorytet ma rodzina.

 


 

Brno

Pierwsze 2 zakręty prawie jak w Poznaniu
Pierwsze 2 zakręty prawie jak w Poznaiu

Do 2020 możemy jeździć na MotoGP na ten świetny tor. Przedłużyli właśnie umowę z federacją. To jeden z ulubionych torów Rossiego.

 

 

 

 


F1.JPG

 

Nowa eliminacja F1

Baku tor

Wybieracie się do Azerbejdżanu?

Baku 17-19 czerwca – na wyścig uliczny.
Ciekawe czy będzie to nowe Monaco?

 

 

 

 


Kolejny pomysł na ratowanie F1

Barierą jak wiadomo są koszty. M.in. koszty opracowania niezwykle skomplikowanych silników. Jedna z propozycji to udostępnienie np. przez Mercedesa i Ferrari zespołu inżynierów a w końcu komercyjnych silników, które współfinansować ma… FOM czyli firma Bernie Ecclestone zajmującą się promocją Fo na zlecenie FIA. Prezydent “czerwonego konia” Sergio Marchionne przystaje na ten pomysł i czeka na informację od Mercedesa. Świetny pomysł i szansa dla mniejszych zespołów!


Nazwisko do zapamiętania

Will Palmer otrzymał w tym roku nagrodę McLaren Autosport BRDC. Zwykle, jeśli ją ktoś otrzymuje.. to potem o nim słyszymy na dużych arenach. Nagrodą są testy w F1 – McLaren.
Will to syn Jonathan Palmera ex F1 driver. Classy Tyrella, Ram’a i Zakspeedu. Potem kierowca testowy McLarena F1.
To on na Nardo ustanowił rekord prędkości 361 km/h.
Jakoś te dzieci wielkich mają łatwiej… może geny. Co ciekawe w rodzinie Palmersów jeszcze starszy brat Jolyon (test driver Lotus).


Mamy nowy team w F1

Haas F1. Zbudowany od zera. Amerykańskie korzenie. Baza oczywiście w UK. Kierowcy, Esteban Gutiérrez, Romain Grosjean, Names Gutiérrez.
To “przybudówka” znanego zespołu z USA Stewart-Haas Racing. Przejeli zabudowania Marrusia team będące koło Silverstone.
Trzymam kciuki. Szukają mechaników, techników. Syn wysłał już CV.
Są po pierwszych testach zderzeniowych, które przeszli pomyślnie
Strona zespołu


Odeszła Maria Teresa de Filippis. Jedyna Pani, która startowała w F1.

Zrezygnowała Susie Wolff test kierowca Williamsa, która niestety nie wystartowała w żadnym wyścigu.
Obecnie angażuje się w program pomocy dziewczynom startujących w wyścigach.


rajdy

Dakar – w końcu odcinek wygrał Sainz i prowadzi w generalce.

Rolka kosztowała godzinęSebastian Loeb Dakaru niestety już nie wygra – “rolka” na 8 etapie i strata godziny wyklucza go z walki o 1 miejsce
Drzwi do Citroena zamknięte. Był zainteresowany pracą nad nowym C3 WRC na sezon 2017 i startami w rajdach, ale… na razie Dakar i Peugeot.

W sumie w swojej karierze wygrał 78 rajdów WRC (!!!) i w 2016 ma pojawić się ze swoim teamem. Część będzie obsługiwało Citroeny C-Elysee w WTCC. Jeżeli taki układ się powiedzie to w 2017 Seba będzie obsługiwał fabryczne samochody Citroena. Rajdy to zespół Junior WRC.

Robert Kubica ma jechać Monte… ale to wiecie.