1983 – Year to remember

Rok 1981. Anglia. Ayrton Senna wygrywa sezon w FF1600 i na podium oświadcza, że kończy karierę! Wraca do Brazylii. Nie chce jeździć. Nie zna języka, sypie się małżeństwo, chce pomóc ojcu. Poza tym ta pogoda. Zimno i mokro.

Decyduje się na test w FF2000. Ma ofertę z teamu FF 2000 na sezon 1982, pierwsze 10 000 £ i sponsora: Banerj and Pool. Wraca do UK.
Startuje w 28 (!!!) wyścigach. Wygrywa wszystkie oprócz dwóch, w których był drugi. Czterech nie ukończył. Pojedyńczy wyścig w F3 – deklasuje konkurencję. Pytania? NONE.

Mamy sezon 1983 i tu zaczyna się film o którym chciałem Wam opowiedzieć. Jest na Itunes: Senna vs. Brundle. Obejrzałem go wczoraj i nawet się nie popłakałem – wooow jakaś zmiana.
Co mówią Wam nazwiska Jones, Fish, Berg, Brundle? To koledzy, którzy ścigali się w tamtym sezonie z Senną. Oczywiście Martin Brundle został kierowcą F1 ale o nim za chwilę.

Bardziej znani to Keith Sutton (zdjęcia, pierwszy PR manager Senny), Murray Walker (najbardziej znany komentator F1 – dziś 94 letni – przyjaciel Ayrtona) no i Eddie Jordan (m.in. szef zespołu F1 a wtedy właściel zespołu F3 z Brundlem).
Senna wystartował w zespole West Surrey Racing. Rozwalił system wygrywając pierwsze 9 wyścigów i …. zaciął się. Seria wypadków. „Bezsensowne” poprawianie czasu z czasówki – kolejny wypadek. Był pierwszy ale chciał być.. bardziej pierwszy.

Rosną emocje. Rywalizacja staję coraz bardziej ostra. Ostre zajście na Oulton Park z Martinem Brundle.

 

Już na piątkowym treningu rozbija samochód. Czasówki wygrywa Brundle o 0,4 sec. W wyścigu prowadzi. Raptem Senna wchodzi mu pod pachę na zakręcie Cascade. Bolid Martina znajduje się pod samochodem Brazylijczyka. Jeździłem tam. Zejście z prostej startowej z Old Hall Corner i te esy w dół. Woow – jest prędkość.

Brundle, który jeździ dla Jordana opowiada o sobie jako o kierowcy „bez ambicji”. Nie kierowcy wyścigowym.

„Ja nawet nie jeździłem gokartem czy FF1600. W okolicy był zespół FF2000 pojechałem testy i bam. Zostałem kierowcą wyścigowym. Nawet nie marzyłem o F1…. musiałem płacić kredyt hipoteczny …Potem dostałem ofertę z F3. Zacząłem się ścigać i .. spotkałem Sennę. Miałem pieniądze z BP …. Ta rywalizacja ukształtowała mnie jako kierowcę.”

W F1 jeździł w Williamsie, Benettonie, McLarenie. Najwyżej był 6 w klasyfikacji F1. Ale wygrał LeMans w Jaguarze! Z angielską flegmą opowiada. Ja nie płaczę ale on… ma chyba łzy w oczach.

Ta rywalizacja zbudowała go jako kierowcę.

Ayrton w 83 roku tylko potwierdzał swój spektakularny talent. Ale też rosły w nim demony. „Wszyscy przeciwko mnie’ – mówił. Sędziowie, Anglia. Skryty, wycofany. Taki pozostanie przez lata

Senna wygrywa ten sezon na ostatnim wyścigu. Potem jadą na Grand Prix Macau Formuły 3 – znane do dzisiaj.

Jeden pójdzie do Tyrella, drugi to Tolemana. Całość ekipy, mechaników, osób zaangażowanych w ten sezon zrobi wspaniałe kariery w motorsporcie. Mechanicy, managerowie i kierowcy. Wszyscy trochę oczywiście w cieniu Żółtego kasku ale wspaniale wspominają ten sezon, który wg. wszystkich z nich był najciekawszym sezonem wyścigowym świata. 1983 – Year to remember
Polecam Senna vs. Brundle na Itunes.
ps
wogóle imponująca biblioteka filmów motorsportowych – już wiem co będzie następne!


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/klient.dhosting.pl/duc748/trzymajgaz.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/klient.dhosting.pl/duc748/trzymajgaz.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/klient.dh...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/klient.dhosting.pl/duc748/trzymajgaz.pl/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35